Poniżej zamieszczone są:
-
Cykliczne badania kondycji małopolskich przedsiębiorstw społecznych (PS) - "Monitoring małopolskich PS".
Opracowanie zawiera najważniejsze dane z ilościowych badań diagnozujących kondycję małopolskich podmiotów ekonomii społecznej oraz z jakościowych badań wśród liderów spółdzielni socjalnych.
Cykliczny monitoring małopolskich podmiotów ekonomii społecznej dokonywany jest w czterech głównych obszarach problemowych:
- działalność społeczna organizacji,
- współpraca organizacji z otoczeniem,
- zasoby ludzkie organizacji,
- obszary działalności ekonomicznej podmiotów.
Diagnoza sektora podmiotów ekonomii społecznej, szczególnie pod kątem identyfikacji w jego obrębie barier i deficytów wymagających wsparcia publicznego pozwala trafniej zaprojektować działania dla podmiotów ekonomii społecznej.
-
Cykliczne badania współpracy małopolskich gmin i powiatów (JST) z podmiotami ekonomii społecznej (PES) - "Monitoring współpracy JST z PES".
Badaniem objęte są wszystkie jednostki samorządów terytorialnych na poziomie gmin i powiatów z terenu Małopolski w celu zdiagnozowania stanu współpracy tych jednostek z podmiotami ekonomii społecznej w województwie małopolskim oraz dokonania charakterystyki tej współpracy pod kątem kluczowych aspektów takich jak: zasięg współpracy, jej formy i obszary oraz zadowolenie z efektów zrealizowanych działań.
Badanie obejmuje trzy obszary:
- pierwszy koncentruje się na charakterystyce współpracy z PES,
- drugi dotyczy strategicznych działań w ramach organów samorządowych, takich jak opracowywanie planów współpracy czy uwzględnianie zapisów o ekonomii społecznej w dokumentach strategicznych,
- ostatni rozdział odnosi się do wąskiego, ale istotnego zagadnienia powszechności stosowania klauzul społecznych w zamówieniach publicznych, znajomości ich zasad i powodów, dla których to narzędzie nie jest wykorzystywane w praktyce części jednostek samorządowych.