NA CZYM POLEGA ROZWIĄZANIE
Platforma CZAS NA AKTYWNOŚĆ! to internetowa platforma dla dorosłych osób z zespołem Downa, która umożliwia im prowadzenie aktywnego i samodzielnego życia kulturalno-społecznego (z asystą wolontariuszy) w swojej miejscowości na miarę swoich potrzeb i możliwości. Poprzez uproszczony interfejs, zbudowany z elementów graficznych i dźwiękowych - ma w czytelny i przejrzysty sposób przekazywać informacje osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Platforma z jednej strony, jest bazą wiedzy i informacji o możliwości wspólnego spędzania czasu; z drugiej strony, jest narzędziem ułatwiającym kontakty dorosłych osób z zespołem Downa z ich zdrowymi rówieśnikami – wolontariuszami. Pomaga rozwijać i wzmacniać przyjacielskie relacje pomiędzy dorosłymi osobami z zespołem Downa poza placówkami i instytucjami opiekuńczymi, a także uczy jak bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych. Całością działań platformy koordynuje przeszkolony moderator, który czuwa nad bezpieczeństwem cyfrowym uczestników i moderuje bezpieczeństwo fizyczne podczas wspólnych wyjść.
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ
Młodzi dorośli - osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Główną grupą odbiorców innowacji są osoby dorosłe z zespołem Downa. Problemy dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie zależą od poziomu ich funkcjonowania, trzeba więc pamiętać, że nie jest to jednorodna grupa, lecz wręcz przeciwnie, bardzo zróżnicowana i wymagając elastycznego działania i wsparcia.
KTO MOŻE ZASTOSOWAĆ ROZWIĄZANIE
Instytucje wspierające i świadczące usługi na rzecz osób niepełnoprawnych intelektualnie, w tym osób z zespołem Downa, np.:
• Środowiskowe Domy Samopomocy,
• Warsztaty Terapii Zajęciowej,
• szkoły,
• organizacje pozarządowe,
Dla tych instytucji platforma może być wsparciem i pretekstem aby wzmacniać samodzielność i sprawczości swoich dorosłych podopiecznych, przygotowywać ich do niezależności i poruszania się po ofercie kulturalnej miasta.
INNOWATOR
Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa TĘCZA w Krakowie
- Agata Krzyżek
- Joanna Kociołek
- Grażyna Banach-Kociołek
- Agnieszka Jankiewicz
Kontakt do innowatora: sto.tecza@gmail.com
RAPORT Z BADANIA POTRZEB I OCZEKIWAŃ
WYTYCZNE DO PRZYGOTOWANIA PLATFORMY
Dokumentację techniczną potrzebną do wykonania własnego egzemplarza udostępniamy w ramach otwartej licencji. Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie na adres e-mail: drojek@rops.krakow.pl