NA CZYM POLEGA
W ramach rozwiązania przewiduje się specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania pacjenta podczas całego okresu leczenia. Produktami opracowanymi podczas etapu realizacji innowacji są procedury kwalifikacji i szkolenia chorych oraz ich rodzin, procedury wydawania i utylizacji leków oraz sprzętu medycznego, przygotowanie kadr pielęgniarek i fizjoterapeutów do realizacji usług oraz fizjoterapii oddechowej u pacjentów. Wsparcie specjalistów w warunkach domowych z pewnością zapewni większy komfort pacjentów podczas ich terapii.
Model rozwiązania zawiera m.in.: opis wdrażania świadczenia usługi domowej antybiotykoterapii dożylnej, program szkolenia pielęgniarek wraz z materiałami edukacyjnymi, wytyczne organizacyjne stażu dla pielęgniarek, program szkolenia fizjoterapeutów wraz z materiałami, program szkolenia rodzin i pacjentów wraz z materiałami edukacyjnymi, opis świadczenia usługi domowej antybiotykoterapii dożylnej.
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ
Osoby chorujące na mukowiscydozę, które zostały zakwalifikowane przez lekarza do skorzystania z takiej formy leczenia / kontynuacji leczenia rozpoczętego w szpitalu.
KTO MOŻE ZASTOSOWAĆ
Z rozwiązania mogą skorzystać jednostki i placówki organizujące opiekę nad osobami chorującymi na Mukowiscydozę. W tym momencie ze względu na opór środowiska (lekarze i pielęgniarki), zbyt niską wycenę usługi przez NFZ - zupełnie nie uwzględniającą np. konieczności dojazdu na miejsce zamieszkania + brak możliwości prawnych wprowadzenia uproszczonej procedury samodzielnej aplikacji antybiotyku (obowiązujacej w wielu krajach Europy) trudno jest wdrożyc procedurę w skali kraju. Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą kontynuuje działania na rzecz wdrożenia tej procedury.
INNOWATOR
Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą