NA CZYM POLEGA
Postrewalidacja to nowatorska forma wsparcia skierowanego do dorosłych osób z głęboką wieloraką niepełnosprawnością (które wyszły już z systemu edukacji, a oferta WTZ jest dla nieadekwatna dla ich stopnia i typu niepełnosprawności). Realizowana jest w przystosowanym do tego celu miejscu dziennego pobytu, gdzie praca z podopiecznymi jest wpleciona w sposób naturalny w codzienne sytuacje i czynności domowe. Istotną cechą charakteryzującą postrewalidację jest nowe spojrzenie na głęboką wieloraką niepełnosprawność. Osoba nią dotknięta nie jest obiektem oddziaływań medycznych i edukacyjnych. Ważniejsze od walki z niepełnosprawnością, staje się jak najlepsze życie mimo niepełnosprawności (pobyt zorganizowany jest w oparciu o zasady budowania "świata bazalnego"). Modelowe rozwiązanie, które zostało przetestowane, zakłada zarówno wypełnienie luki w systemie pomocy o formę wsparcia skierowanego do osób najbardziej narażonych na marginalizację i wykluczenie, ale również wielokierunkowe wsparcie opiekunów, polegające na edukowaniu ich w zakresie opieki nad osobami z głęboką niepełnosprawnością, która jest wymagająca fizycznie i emocjonalnie.
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ
Osoby z głęboką, wieloraką niepełnosprawnością po ukończeniu 25 roku życia.
KTO MOŻE ZASTOSOWAĆ
Z rozwiązania mogą skorzystać placówki OREW, ORW lub SPdP.
Inne placówki będące w stanie zapewnić zaplecze lokalowe i terapeutyczne (wsparcie specjalistyczne) niezbędne przy opiece nad osobami głęboko-wielorako niepełnosprawnymi.
INNOWATOR
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło Nowy Targ
Grafika przedstawia duży napis InnMałopolska region innowacyjny społecznie. Pozostała część grafiki zwiera opis pomysłu pod nazwą "POSTREWALIDACJA", którego pomysłodawcą jest Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło Nowy Targ. Na dole grafiki znajduje się adres Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie: tel. +48124220636, adres: ul. Piastowska 32, 30-070 Kraków, e-mail: biuro@rops.krakow.pl oraz loga: Fundusz Europejski, Małopolska, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, Unia Europejska.