Na polskim rynku dostępne są produkty dla osób niewidomych, w tym różne zabawki i pomoce dydaktyczne, jednak jest ich stosunkowo niewiele. Część zabawek mimo deklaratywnego przeznaczenia dla tej grupy nie odpowiada w pełni ich potrzebom. Brakuje produktów atrakcyjnych dla dzieci, wspierających równocześnie różne obszary ich rozwoju.
Puzzle umożliwiają pobranie pliku graficznego i samodzielny druku na drukarce 3D.
Kto może skorzystać z innowacji?
Nauczyciele szkół dla dzieci niewidomych
Rodzice dzieci z niepełnosprawnością wzroku.
Skąd wiemy, że działa?
Zarówno dzieci jak i nauczycielki w szkole dla osób niewidomych pozytywnie ocenili puzzle 3 d. Szczególnie zwrócili uwagę na przestrzenność, ciekawe kształty i przyjazny dzieciom temat czyli zwierzątka.
Testy pokazały też, że dzieci chciałyby mieć do dyspozycji więcej wzorów. Pojawiły się też pomysły na nowe kolekcje puzzli.
Projekt ma potencjał rozwojowy. Odpowiada także na potrzeby nauczycieli i rodziców, którzy dzięki puzzlom mają dostęp do dedykowanych zabawek wspierających naukę i edukacje ale też zabawę dzieci niewidomych.
Innowacja słowami użytkownika:
„W naszej branży i pracy bardzo brakuje atrakcyjnych i merytorycznych pomocy dydaktycznych dla dzieci niewidomych. Puzzle były bardzo atrakcyjne dla dzieci, stawiały je pionowo, bawiły się nimi. To było coś nowego.”
„Nie ma na rynku pomocy dydaktycznych, więc jako nauczycielki wyrabiamy je chałupniczo w domach, wyklejam mapy fakturami, oklejam pionki.”
„Puzzle są świetnym rozwiązaniem bo są 3D, mają od razu w sobie tą informację, czasem jest to bardzo trudne do pokazania na płaskim rysunku, proszę sobie wyobrazić jak wytłumaczyć dzieciom, że stół z boku ma tylko 2 nogi a nie 4. Dlatego wszystko co przestrzenne jest pomocne.”
Jak skorzystać z innowacji?
Jeśli jesteś nauczycielem, wychowawcą lub rodzicem dziecka z niepełnosprawnością wzroku:
- Zapoznaj się z projektem puzzli dostępnym na stronie www.rops.krakow.pl w zakładce innowacje społeczne lub bezpośrednio u autora.
- Zapoznaj się ze specyfikacją techniczną i materiałoznawczą dotyczącą elementów innowacji.
- Wydrukuj samodzielnie puzzle na drukarce 3D w swojej miejscowości lub zamów druk 3D wraz z dostawą puzzli do domu/ szkoły kurierem.
- Skontaktuj się z autorem w celu uzyskania dodatkowych wskazówek i informacji na temat rozwiązania.
Powodzenia!
Autor innowacji - Społeczna 21 Sp. z o.o.
Społeczna 21 sp. z o.o. to przedsiębiorstwo społeczne zajmujące się aktywizacja zawodową osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza z zespołem Downa. Przedsiębiorstwo działa na terenie Krakowa i okolic – prowadzi food truck z frytkami belgijskimi i kawiarnię Społeczna Kaffka.
Firma zapewniła pracę 10 osób z zespołem Downa. Od niedawna rozwija również dział druku 3D, w ramach którego tworzy zabawki i pomoce dla osób z dysfunkcją wzroku.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapraszamy do kontaktu z Działem Innowacji Społecznych Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie
Zadzwoń: 12 422 06 36
Napisz: biuro@rops.krakow.pl
Śledź aktualności: www.rops.krakow.pl
Innowator: Społeczna 21 Sp. z o.o.
spoleczna21@stowarzyszenietecza.org