Dzięki Wibraap osoby Głuche, słabosłyszące i słyszące mogą doświadczyć muzyki w zbliżony sposób i w tym samym czasie (rzeczywistym). Urządzenie (hardware) funkcjonuje wraz z aplikacją (software) w wersji komputerowej i mobilnej. Użytkownik może we własnym zakresie wybrać tryb działania urządzenia:
a) przekształcenie w wibracje dźwięku rejestrowanego przez mikrofon (A),
b) zaimportowanie własnych próbek dźwiękowych a następnie przekształcenie ich w wibracje (B),
c) gra na elektronicznym instrumencie.
Skąd wiemy, że działa?
Wibraap to rozwiązanie z ogromnym potencjałem zarówno w swojej funkcji odbiorczej („słuchania” muzyki) jak i twórczej – taniec, komponowanie, współudźwiękawianie „sytuacji” artystycznych i edukacyjnych. Na etapie jaki urządzenie osiągnęło o etapie testu wymaga ono dalszej pracy i rozwoju, choćby nad częścią, która stanowi nośnik urządzenia w postaci „kamizelki” z oprzyrządowaniem elektronicznym. Również część softwarowa ma potencjał do rozwoju, zwiększając swoje możliwości w zakresie przetwarzania dźwięku, rozszerzania oprogramowania dla innych urządzeń/systemów operacyjnych.
Testy pokazały też, że osoby niesłyszące doceniły rozwiązanie i wszyscy, którzy testowali Wibraap chcieli zatrzymać kamizelki i korzystać z nich na co dzień.
Innowacja słowami użytkowników:
„Początkowo czułam muzykę 'kwadratowo', potem w kolejnej wersji kamizelki, muzyka była już płynna, łagodna, nie taka sztuczna.”
„Dla mnie cisza to masakra, bardzo tęsknię za dźwiękiem, chciałabym chodzić w kamizelce chodzić cały czas, aby słyszeć/ czuć dźwięki.”
„Kamizelka daje przyjemność wibracji jak masaż, dzięki niej ciało, cały układ nerwowy może być w kontakcie.”
„Kamizelka jest na wagę złota - trzeba teraz tylko popracować nad precyzją dźwięku, mikrofon reaguje na wszystkie dźwięki.”
Jak skorzystać z innowacji?
Z innowacją mogą skorzystać przede wszystkim: organizatorzy koncertów i innych wydarzeń muzycznych, w tym spektakli, performansów w których dźwięki odgrywają dużą rolę. Potencjalnie filharmonie, teatry muzyczne, domy kultury, twórcy, którzy chcieliby wzbogacić i/lub rozwinąć swoje spektakle w oparciu o poza-słuchowe doświadczanie muzyki.
Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością słuchu lub pracownikiem instytucji kultury, organizatorem wydarzeń muzycznych:
- Zapoznaj się z projektem Wibraap dostępnym na stronie www.rops.krakow.pl w zakładce innowacje społeczne lub bezpośrednio u autora.
- Zapoznaj się ze specyfikacją techniczną i materiałoznawczą dotyczącą elementów innowacji.
- Skontaktuj się z autorem w celu uzyskania dodatkowych wskazówek i informacji na temat rozwiązania.
Powodzenia!
Autor innowacji – Piotr Peszat
Kompozytor i artysta dźwiękowy. Jego działalność artystyczna łączy elementy muzyki instrumentalnej, elektronicznej, multimediów i performansu.
Jego utwory były prezentowane podczas wielu koncertów i festiwali, między innymi: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Ung Nordisk Musik Festival, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, Darmstadt Ferienkurse für Neue Musik, Donaueschinger Musiktage, Audio Art, Sacrum Profanum czy Ultraschall.Współpracował z takimi zespołami, jak Ensemble Musikfabrik, Klangforum Wien, ensemble recherche, Ensemble Modern, Scenatet, Lucerne Festival Academy Orchestra czy Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Oprócz działań autonomicznych tworzy muzykę do spektakli teatralnych i filmów. Pracuje jako asystent w Studiu Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapraszamy do kontaktu z Działem Innowacji Społecznych Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie
Zadzwoń: 12 422 06 36
Napisz: biuro@rops.krakow.pl
Śledź aktualności: www.rops.krakow.pl
Innowator: Piotr Peszat
piotrpeszat@gmail.com