Fundacja „Wyjdź z domu” została wyróżniona za stworzenie oferty turystycznej dla osób z niepełnosprawnościami oraz przemyślane, kompleksowe działania na rzecz osób niesamodzielnych, które przynoszą stabilność przychodów i zatrudnienia oraz umożliwiają realizację misji społecznej fundacji.
Dzisiaj szczególnie potrzebujemy solidarności i wspólnotowego spojrzenia na pojawiające się wyzwania społeczno-gospodarcze. Konkurs Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej w znakomity sposób dostrzega inicjatywy, które odwołują się do tych wartości - mówi marszałek Witold Kozłowski.
Wyróżnienia w kategorii głównej konkursu Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej 2022 przyznano Spółdzielni Socjalnej Czystość z Sękowej. Doceniono ją za konsekwentne inwestycje w kwalifikacje pracowników oraz park maszynowy skutkujące rozwojem usług na rzecz społeczności lokalnej.
W kategorii Debiut Roku 202 zwyciężyła Fundacja Razem dla Życia z Proszowic. Kapituła doceniła wykorzystanie przez nią potencjału branży rehabilitacyjnej oraz aktywizację osób niedowidzących i niewidomych.
Tytuł Podmiot Reintegracyjny Roku otrzymał Warsztat Terapii Zajęciowej w Pobiedniku Małym prowadzony przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół "OGNISKO" za wieloaspektową współpracę w środowisku lokalnym na rzecz reintegracji społeczno-zawodowej
W kategorii Samorząd Przyjazny Ekonomii Społecznej kapituła wyróżniła Gminę Stary Sącz za szerokie włączenie organizacji pozarządowych w działania mające na celu budowę społecznie odpowiedzialnego terytorium poprzez utworzenie spółdzielni socjalnej.
Laureatem w kategorii Biznes Przyjazny Ekonomii Społecznej w Małopolsce otrzymały firmy UBS Business Solutions Poland Sp. z o.o. oraz Herbewo International S.A.
Nagroda publiczności trafiła do Spółdzielni Socjalnej „Albert” z Chełmka, która zdobyła najwięcej głosów w internetowym plebiscycie organizowanym na stronie www.lider2022.pl.
Ideą wydarzenia jest kreowanie dobrego klimatu wokół sektora ekonomii społecznej oraz budowanie prestiżu przedsiębiorstw społecznych. W plebiscycie są nagradzane firmy, które dbają o wysoką jakość produktów i usług, a przy tym z sukcesem łączą działalność ekonomiczną z realizacją ważnych celów społecznych. Jako samorząd województwa dostrzegamy je i z radością je nagradzamy – mówił podczas wydarzenia, które odbyło się w Muzeum Lotnictwa Polskiego, wicemarszałek Łukasz Smółka, Przewodniczący Kapituły Decyzyjnej Konkursu.
Organizacja konkursu nie byłaby możliwa bez zaangażowania wrażliwych i aktywnie działających na rzecz rozwoju ekonomii społecznej Partnerów Strategicznych: Małopolskich Parków Przemysłowych Sp. z o.o. – sponsora nagrody głównej oraz firm: Banku Gospodarstwa Krajowego, Tauron, Airport Kraków - Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice sp. z o.o., Kopalni Soli "Wieliczka" S.A. oraz Spółce Koleje Małopolskie Sp. z o.o. oraz Związekowi Lustracyjnemu Spółdzielni.
***
Inicjatorem i organizatorem Konkursu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, realizujący projekt „Małopolski Ośrodek Koordynacji Ekonomii Społecznej – etap III” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, w ramach poddziałania 9.3 Wsparcie ekonomii społecznej. Konkurs realizowany jest na platformie Małopolskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej.
Przedsięwzięciu patronowali również: Małopolska Loża BCC, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Małopolski Fundusz Ekonomii Społecznej, TVP Kraków, Radio Kraków oraz Glos24.