Pierwszy dzień konferencji, który odbył się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie pozwolił na spotkanie w gronie ekspertów oraz licznie reprezentowanych przedstawicieli jednostek pomocy społecznej, by podczas merytorycznej dyskusji podjąć temat wyzwań jakie stoją przed pracownikami służb społecznych.
Do udziału w konferencji zaproszenie przyjęła Pani Agnieszka Ścigaj – Minister ds. integracji społecznej, która zaprezentowała pilotażowy program pn. „Wzajemnie Potrzebni” - program dedykowany uchodźcom z Ukrainy, ale także wychowankom rodzin zastępczych i domów dziecka, samotnym matkom z dziećmi. Program skierowany jest do gmin, które będę mogły otrzymać dofinansowanie na stworzenie miejsca zamieszkania dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Program przewiduje również pomoc w zapewnieniu miejsc w szkołach, przedszkolach oraz znalezieniu zatrudnienia.
Dr hab. Hubert Kaszyński, prof. UJ wykładem „Praca socjalna i zawody pomocowe – perspektywa uważności na krzywdę” przypomniał powody, dla których ustanowiono dzień pracownika socjalnego oraz znaczenie tego święta. Zwrócił uwagę na specyfikę zawodu pracownika socjalnego, który w praktyce prowadzi do podejmowania wielu niełatwych ról. Pracownik pomocy społecznej to osoba o wysokiej wrażliwości na ludzką krzywdę. Praca socjalna natomiast stanowi kreowanie życiowo znaczących doświadczeń, aktualizuje zasoby indywidualnej i zbiorowej rezyliencji, bazuje na wiedzy, wartościach i doświadczeniu, przy równoczesnym poszanowaniu szczególnych potrzeb oraz zróżnicowania kulturowego. W związku z tak wysokimi wyzwaniami, jakie stoją przed pracownikami pomocy społecznej wskazana jest potrzeba podniesienia prestiżu i warunków ich pracy.
Podczas panelu dyskusyjnego moderowanego przez dr Katarzynę Wojtanowicz pn. „Znaczenie pracy socjalnej w rozwoju usług społecznych – czy poprzez zmiany systemowe może uzyskać należną wagę w systemie wsparcia”, podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest stworzenie przestrzeni sprzyjającej nadaniu należnego znaczenia pracy socjalnej w systemie pomocy społecznej?
Paneliści:
- Jacek Kowalczyk – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego
- Małgorzata Aleksandrowicz – Dyrektor CUS w Myślenicach,
- Joanna Rudek – Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skawinie
- Maria Poręba – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Korzennej
- Adam Białas – Prezes Stowarzyszenia Certyfikowanych Superwizorów Pracy Socjalnej,
zwrócili uwagę na szerokie spektrum możliwości wszechstronnego rozwoju oraz realizacji wyzwań jakie daje zakres ról zawodowych na polu pracy socjalnej, co zależne jest od specyficznych zadań, jakie pracownik realizuje wobec klienta, instytucji oraz społeczności. Muszą jednak ku temu być zabezpieczone podstawowe warunki pracy, rozwinięta infrastruktura pomocowa oraz system wsparcia w realizacji tych usług (w tym superwizja jako narzędzie wsparcia i ewaluacji).
Panel dyskusyjny pn. „Budowanie systemowej ścieżki współpracy w chaosie zmian–różne odsłony skutecznej pomocy w sytuacji nagłej zmiany warunków społecznych. Doświadczenia i wnioski na przyszłość”, moderowany przez dr hab. Huberta Kaszyńskiego, prof. UJ stanowił z kolei doskonałą przestrzeń do dyskusji w, trakcie której podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest zbudowanie systemowej ścieżki współpracy w czasie dynamicznych zmian (kryzys uchodźczy, pandemia), tak aby świadczyć pomoc odpowiadającą na realne potrzeby.
Paneliści:
- Marzena Samek- Zastępca Dyrektora MOPS w Krakowie
- Sylwia Michalec-Jękot - Dyrektor OIK w Myślenicach,
- Maria Wojtacha- Fundacja Internationaler Bund Polska,
- Magdalena Chaszczyńska- Przedstawiciel Spółdzielni Socjalnej Apacze,
zgodnie uznali, że zdaliśmy egzamin z reagowania na kryzys, a to ogromne doświadczenie, jakie wynika z ostatnich trudnych miesięcy zasługuje na dokonanie podsumowania, czy opracowania swego rodzaju mapy drogowej z zakresu reagowania na kryzys.
W drugim dniu konferencji spotkaliśmy się na trzech warsztatach, realizowanych w formule zdalnej (na platformie komunikacyjnej ZOOM), których wspólnym mianownikiem była pomoc na drodze do zmiany. Warsztaty przeprowadzono w następujących tematach:
- „Rozwój zawodów pomocowych w kontekście wieloaspektowych zmian w systemie pomocy”, który poprowadziła dr Katarzyna Wojtanowicz;
- „Jak skutecznie wywoływać zmiany w rodzinie w obliczu problemów przemocowych”, który poprowadziła Pani Izabela Kałka;
- „Czy przejście od pomocy do samopomocy jest procesem nieuchronnym? Perspektywa deinstytucjonalizacji w pomocy społecznej”, który poprowadził dr hab. Hubert Kaszyński, prof UJ.
Przed nami kolejne wyzwania, zatem życzymy sobie oraz Państwu kolejnych dobrych spotkań i przestrzeni do kolejnych ważnych dyskusji!