Jak pisał John S. Mill, Geniusz ludzki może oddychać swobodnie tylko w atmosferze wolności*. Podstawowy wymiar wolności dotyczy wolności do samostanowienia, wolności słowa, wolności kreacji i samodzielnego myślenia, realizowanych na wszystkich płaszczyznach życia społecznego.
Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a tym samym decydowania o własnej teraźniejszości i przyszłości, w szczególny sposób inspiruje do dokonania pogłębionej analizy dotychczasowych osiągnięć, a także skonfrontowania się z jakością budowanego standardu wolności.
Zaproszeni do udziału w XI Konferencji Krakowskiej goście – naukowcy, publicyści, politycy – w dyskusjach panelowych będą rozwijać poszczególne wątki dotyczące wolności, odnosząc się do czterech zagadnień:
- Wolność - co to takiego?
- Wolność słowa a kultura debaty publicznej
- Wywalczona wolność i co dalej... przyszłość Polski w Europie
- Samorządność po 2020 roku - wolność do samostanowienia w regionach
Uczestnicy konferencji staną się świadkami dyskusji o sposobach działania i rozwijania sfery wolności.
XI Konferencja Krakowska „Wiek wolności – od niepodległości do wyzwań przyszłości” odbędzie się w dniach 18–19 czerwca 2018 roku w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa – Pałacu Krzysztofory (Kraków, Rynek Główny 35, wejście od ul. Szczepańskiej 2).
Udział w konferencji jest bezpłatny po uprzedniej rejestracji.
Rejestracja na konferencję oraz szczegółowa agenda dostępne na stronie: www.konferencjekrakowskie.pl.
* John Stuart MILL O WOLNOŚCI fragmenty, tłum. Amelia Kurlandzka