Czas pandemii uczy nas na nowo solidarności i współodpowiedzialności, a także kieruje nasze konsumenckie wybory ku lokalnym sprzedawcom i dostawcom. Bo, gdzie kupię piękne wiosenne prymulki i hiacynty, jeśli zabraknie Pani Ady z nieodległej kwiaciarni? Gdzie wyskoczę rano po bułki, jeśli nie do pobliskiej rodzinnej piekarni? I w końcu, gdzie odkryję miejsce, w którym moje konsumenckie wybory znaczą jeszcze więcej, bo pomagają w stabilnym zatrudnieniu osób w najtrudniejszych sytuacjach życiowych – niepełnosprawnych, po kryzysach psychicznych czy bezdomnych? Tu odpowiedź jest prosta – w podmiotach ekonomii społecznej.
Podmioty zaliczane do sektora ekonomii społecznej to różnego typu organizacje pozarządowe, ale też spółdzielnie socjalne, kluby i centra integracji społecznej, warsztaty terapii zajęciowej czy zakłady aktywności zawodowej, które działają po to, by aktywizować, wspierać, dawać szansę na powrót na otwarty rynek pracy. Zarobione w ramach działalności gospodarczej lub odpłatnej pieniądze przeznaczają na cele społeczne, przeważnie reintegrację swoich pracowników i podopiecznych. Obecny czas bardzo mocno je doświadczył. I nie chodzi tu tylko o drastyczny spadek przychodów, pociągający za sobą ryzyko likwidacji miejsc pracy, bo tego doświadcza wiele klasycznych firm. To przede wszystkim negatywny wpływ na stan zdrowia ich pracowników oraz regres dotychczasowych efektów rehabilitacji społeczno-zawodowej.
Wszystkie te okoliczności, dopingują nas do tego, aby jeszcze mocniej i głośniej opowiadać o istnieniu takich podmiotów i potrzebie ich wspierania. Można to robić przy różnych okazjach. Jedną z nich są zbilżające się Święta Wielkanocne – czas nadziei, odrodzenia, ale także budzącej się do życia wiosny. Wiele podmiotów ekonomii społecznej przygotowało na ten świąteczny okres liczne dekoracje i upominki. Postanowiliśmy je zgromadzić w jednym miejscu. W ten sposób powstał Katalog ofert świątecznych małopolskich podmiotów ekonomii społecznej. Zachęcamy do zapoznania się z propozycjami produktów świątecznych w załączonym katalogu i do dokonania zakupu niosącego ze sobą samo dobro. Niech nasze wybory dodadzą otuchy i wiary w lepsze jutro osobom potrzebującym, wszak Wielkanoc to znaczy nadzieja.
Katalog produktów świątecznych małopolskich podmiotów ekonomii społecznej został opracowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Więcej produktów małopolskich podmiotów ekonomii społecznej można znaleźć na internetowej platformie, która znajduje się pod linkiem: www.sklep.es.malopolska.pl Zachęcamy do społecznych zakupów – nie tylko od święta!
Do pobrania: