17 listopada br. w sali nr 122 w budynku Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Basztowej 22 odbędzie się uroczyste seminarium podsumowujące trzyletni projekt poświęcony zmianie zasad funkcjonowania wybranych małopolskich domów pomocy społecznej.
Pilotażowo projekt realizowany był w latach 2001-2005 w ramach współpracy Małopolska –Fionia (Dania) w 3 powiatach: chrzanowskim, krakowskim i tatrzańskim (więcej w zakładce wspólpraca zagraniczna).
Wypracowany schemat działania został wdrożony przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w dwóch kolejnych instytucjach pomocy społecznej w powiecie bocheńskim i wadowickim.
Projekt miał charakter edukacyjny. Pracownicy domów pomocy społecznej poznali nowe metody pracy i właściwe postawy wobec osób niepełnosprawnych. Zgodnie z założeniami efektem reorganizacji placówek w oparciu o model duński jest „przejście”:
- od pacjenta do mieszkańca
- od grupy do indywidualności
- od instytucji do mieszkań
Dzięki projektowi między innymi:
- wypracowano przejrzystą i czytelną strukturę organizacyjną instytucji;
- zwiększono świadomość pracowników oraz wypracowano poczucie odpowiedzialności za mieszkańców oraz instytucję;
- opracowano metody włączania wszystkich pracowników dps w proces wdrażania zmian;
- opracowano i przeprowadzono cykl niezbędnych szkoleń podnoszących kompetencje pracowników;
- opracowano nowe, skuteczne plany indywidualnej opieki nad mieszkańcami
Generalnie umiejętności i kompetencje zdobyte w wyniku realizacji projektu mają za zadanie ułatwić realizację własnych planów, wizji i zmian funkcjonowania domów pomocy społecznej.
Zdjęcia z seminarium tutaj