Przez około pół roku ponad 30 uczestniczek z 12 domów pomocy społecznej będzie zdobywać nowe umiejętności i kwalifikacje w trakcie drugiej edycji kursu pielęgniarstwa psychiatrycznego. Panie poszerzą swoją wiedzę dotyczącą psychologii w pracy z podopiecznymi, będą miały okazję dyskutować o etycznych dylematach w pracy pielęgniarki, dowiedzą się więcej o możliwościach skutecznego działania w sytuacjach kryzysowych i zagrożenia życia osób chorych psychicznie. Podczas staży w szpitalach psychiatrycznych i innych placówkach kursantki będą uczyć się jeszcze bardziej efektywnej komunikacji i wspomagania leczenia i rehabilitacji osób z zaburzeniami psychicznymi, a także uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
Wykwalifikowana w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego kadra domów pomocy społecznej jest niezwykle potrzebna. Na terenie województwa małopolskiego działa 27 domów pomocy dla osób przewlekle psychicznie chorych, które dysponują miejscami dla ponad 2780 podopiecznych, a mimo to kolejka oczekujących na miejsce wciąż się wydłuża. Trudno się temu dziwić - według danych Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego z 2010 roku, 4% mieszkańców Małopolski leczy się ze względu na zaburzenia psychiczne, a ich liczba, podobnie jak w całej Polsce, ciągle rośnie. Projekt „Pomocna dłoń pod bezpiecznym dachem” odpowiada i na tę potrzebę - dzięki dofinansowaniu działań remontowych i budowlanych w domach pomocy społecznej przy ulicy Krakowskiej i przy ulicy Łanowej w Krakowie oraz w Nowodworzu powstanie w Małopolsce łącznie 122 nowych miejsc pobytu dla osób przewlekle psychicznie chorych.
Na rozpoczętym właśnie kursie jest jeszcze kilka wolnych miejsc - zapraszamy zainteresowanych pielęgniarzy i pielęgniarki do przesyłania zgłoszeń na kurs. Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem kursu oraz pobrania formularza zgłoszeniowego, a także do odwiedzenia strony projektu: www.sppw.rops.krakow.pl.