Głównym założeniem projektu jest budowanie właściwych postaw personelu wobec mieszkańców domu pomocy społecznej oraz właściwych relacji między personelem i mieszkańcami, co przełoży się bezpośrednio na wysoką jakość życia mieszkańców
Projekt w formie pilotażowej wraz z duńskimi partnerami realizowany był w latach 2002 – 2005, obecnie rozpoczęliśmy jego 5 edycję. Do tej pory w projekcie uczestniczyło 9 domów pomocy społecznej o różnych profilach z terenu całego województwa małopolskiego, efektami projektu objęto zatem ponad tysiąc niepełnosprawnych mieszkańców małopolskich domów pomocy.
Projekt realizowany jest poprzez doradztwo, w tym spotkania konsultacyjno-doradcze obejmujące profesjonalizację kadr dwóch domów pomocy społecznej, wizyty studyjne w wybranych domach pomocy, które uczestniczyły w poprzednich edycjach projektu oraz stałą opiekę merytoryczną pracowników ROPS. W 2015 r. przeprowadzono ewaluacje projektu (typu mid term, ex post), której wyniki potwierdziły skuteczności i trwałości zmian wprowadzonych w domach pomocy w oparciu o duński model pracy.
Porozumienie w imieniu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie podpisała Pani Dyrektor Wioletta Wilimska, w imieniu Domu Pomocy Społecznej w Łyszkowicach - Pani Dyrektor Barbara Chmurzyńska, w imieniu Domu Pomocy Społecznej w Miechowie - Pan Dyrektor Stanisław Sławiński.