Współpraca ta odbywa się w ramach Regionalnej Platformy Współpracy, która zrzesza pracowników ośrodków pomocy społecznej, powiatowych centrów pomocy rodzinie i Ośrodków Interwencji Kryzysowej z województwa małopolskiego. U źródeł powołania Regionalnej Platformy Współpracy leżało przekonanie, że o wiele skuteczniejsze jest wspólne działanie w celu rozwiązywania problemów Małopolan w obszarze integracji społecznej.
Na działanie Platformy składa się m.in. diagnozowanie potrzeb w obszarze pomocy i integracji społecznej, organizowanie środowiska pomocy i integracji społecznej do oferowania pomocy adekwatnej do rozwiązywania potrzeb społecznych Małopolan, upowszechnianie i wdrażanie dobrych praktyk, rozwój systemu przepływu informacji pomiędzy jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej w województwie oraz opiniowanie i wypracowanie rozwiązań dotyczących problemów społecznych w ramach działania grup tematycznych.
Platforma działa w ramach grup tematycznych w następujących obszarach:
• Grupa ds. systemu pieczy zastępczej
• Grupa ds. wspierania rodziny
• Grupa ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie
• Grupa ds. Ośrodków Interwencji Kryzysowej
• Grupa ds. współpracy ośrodków pomocy społecznej i powiatowych centrów pomocy rodzinie z powiatowymi urzędami pracy
• Grupa ds. realizacji projektów systemowych POKL w poddziałaniach 7.1.1 i 7.1.2
W ramach grup tematycznych toczą się dyskusje na temat aktów prawnych regulujących działanie instytucji pomocy i integracji społecznej, powstają dokumenty i poradniki pomoce w realizacji zadań (np. „Poradnik asystenta rodziny”), poruszane są zagadnienia dotyczące regulacji współpracy jednostek pomocy społecznej z urzędami pracy i wiele innych. W przypadku zainteresowania współpracą w ramach Platformy prosimy o kontakt pod adresem mailowym msabal@rops.krakow.pl