Dokument składa się z części:
- diagnostycznej, w której przedstawiono kluczowe wnioski z diagnozy sytuacji społeczno-gospodarczej i sektora ekonomii społecznej (ES) w Małopolsce oraz trendy mogące mieć wpływ na rozwój ES;
- strategicznej, w której, w oparciu o wnioski i wyzwania wynikające z diagnozy, zdefiniowano cel główny, 4 cele szczegółowe, 8 priorytetów oraz przypisane im kierunki interwencji wraz z działaniami. W tej części znajduje się również tabela oczekiwanych rezultatów wraz ze wskaźnikami, opis systemu realizacji, monitorowania i ewaluacji Programu.
Cel główny został określony w odniesieniu do Strategii Rozwoju Województwa „Małopolska 2030” i zakłada, że:
Sektor ekonomii społecznej w Małopolsce odgrywa ważną rolę w zrównoważonym rozwoju regionu w wymiarze społecznym, gospodarczym, środowiskowym i terytorialnym.
Cele szczegółowe zostały oparte o cztery kluczowe obszary:
- Społeczność lokalna i uspołecznianie usług.
- Reintegracja i włączenie społeczne.
- Inkubacja i rozwój podmiotów ekonomii społecznej.
- Edukacja i promocja ekonomii społecznej.
- Uchwała nr 701/22 ws. przyjęcia RPRES
- Regionalny Program Rozwoju Ekonomii Społecznej w Województwie Małopolskim do 2030 r.
Założenia RPRES powstały w ramach prac czterech grup tematycznych (odpowiadających kluczowym obszarom rozwoju ES). W proces zaangażowało się ponad 100 przedstawicieli podmiotów ekonomii społecznej, w szczególności przedsiębiorstw społecznych i jednostek reintegracji społeczno -zawodowej, ośrodków wsparcia ekonomii społecznej, jednostek samorządu terytorialnego na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym, administracji publicznej oraz uczelni wyższych.
Program został poddany szerokim konsultacjom społecznym na każdym etapie powstawania - od opracowania diagnozy po wytyczne dotyczące realizacji, monitoringu i ewaluacji.
Sprawozdanie z procesu konsultacji dostępne pod adresem:
https://bip.malopolska.pl/umwm,a,2104685,sprawozdanie-z-konsultacji-spolecznych-projektu-programu-pn-regionalny-program-rozwoju-ekonomii-spol.html