Wyjazd terapeutyczny zaplanowano w pięknym otoczeniu Gorczańskiego Parku Narodowego. Bierze w nim udział 51 uczestników.
Działania samorządu sprzyjają stałemu rozwojowi rodzicielstwa w Małopolsce, w tym rodzicielstwa zastępczego. Codzienna praca rodziców zastępczych wymaga wsparcia środowiskowego, edukacyjnego, terapeutycznego, przy jednoczesnej konieczności sprawowania opieki nad dziećmi. Uczestnicy turnusu skorzystają z różnorodnych, adekwatnych do indywidualnych potrzeb zajęć szkoleniowych czy animacyjnych. Wszystkim życzymy dobrze spędzonego czasu i niezapomnianych przeżyć! – mówi marszałek Witold Kozłowski.
W trakcie sześciodniowego wyjazdu rodzice zastępczy podniosą swoje kompetencje z zakresu metod pracy z dzieckiem. Dzieci w tym samym czasie rozwiną integrację sensoryczną i koncentrację uwagi podczas zajęć aquaterapii grupowej na basenie, a także w zajęciach rekreacyjno-sportowych.
Turnus terapeutyczny pomoże rodzinom zastępczym lepiej, skuteczniej i łatwiej pełnić swoje role, czerpiąc jednocześnie radość i satysfakcję z tej wyjątkowej formy rodzicielstwa. Zorganizowany przez samorząd województwa i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie wyjazd szkoleniowo-terapeutyczny jest realizacją jednego z postulatów sformułowanych podczas Małopolskiego Kongresu Rodzinnej Pieczy Zastępczej. Jestem pewien, że dla wszystkich uczestników to będzie cudowny czas zabawy i wypoczynku - przyznaje wicemarszałek Łukasz Smółka.
Turnus terapeutyczny dla zawodowych rodzin zastępczych jest zadaniem samorządu województwa z obszaru wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Wraz z ofertą szkoleń dla rodziców zastępczych i kadry systemu pieczy zastępczej, a także inicjatywami związanymi z promowaniem rodzicielstwa zastępczego, tworzy pakiet realizowany w ramach regionalnej polityki prorodzinnej.