Małopolski Plebiscyt „POZA STEREOTYPEM - Senior Roku” (XII edycja) pozwala nagrodzić i wyróżnić wyjątkowych seniorów, którzy aktywnie działają w organizacjach pozarządowych, uniwersytetach trzeciego wieku czy są liderami lokalnych społeczności. W każdym roku cieszy się zainteresowaniem ze strony organizacji senioralnych, Uniwersytetów Trzeciego Wieku, jak i samych seniorów.
W dotychczasowych edycjach Tytułem „Seniora / Seniorki Roku” nagrodzono 22 seniorów, 33 zostało wyróżnionych. Sylwetki nagrodzonych w każdym roku seniorów pokazują, że mimo przekroczenia wieku emerytalnego można nadal pozostać w aktywności nie tylko na rzecz rodziny, ale też społeczności lokalnej działając w organizacjach pozarządowych czy na uniwersytetach III wieku.
Niezwykłym wyróżnieniem jest nagroda, którą otrzymują utytułowani Seniorzy – to statuetka wykonana przez prof. dr hab. Krzysztofa Nitscha.
Nagrodzeni i wyróżnieni w tegorocznym plebiscycie:
HONOROWE WYRÓŻNIENIA:
Pani WŁADYSŁAWA MACUDA - czy też jak mówią najbliżsi Władzia, założyła i prężenie prowadzi od 2011 roku Stowarzyszenie „Wesoła Jesień”, które obecnie zrzesza 75 osób z tereny Gminy Babice. Pani Władysława swoimi działaniami wskazuje innym Seniorom i Seniorkom możliwości rozwoju i aktywnego spędzania czasu, zachęca do brania udziału w życiu społecznym i kulturalnym lokalnej społeczności oraz promuje zdrowy styl życia.
Pani IRENA WŁODARCZYK - to artystka, animatorka życia kulturalnego oraz działaczka społeczna. Pasje Pani Ireny to poezja i fotografia – rozwija je w swoim magicznym miejscu, „Aniołowie”, w którym gości młodych i starszych artystów oraz osoby potrzebujące wsparcia i wytchnienia.
Pan STEFAN PATYK - swoje życie związał ze środowiskiem akademickim, w młodości z Akademią Górniczo Hutniczą, obecnie z UTW w Myślenicach. Pan Stefan pasjonuje się również sportem i podróżami a co ważne, krzewi aktywność sportową w środowisku seniorskim. W ostatnich lata poświecił się także rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego organizując prelekcje i dyskusje w Myślenickim Demokratycznym Klubie Dyskusyjnym.
Pan ANDRZEJ MRÓZ - od 20 lat jest zapalonym biegacze, który mimo kontuzji nie poddaje się i pozostaje aktywny sportowo. Wokół siebie zrzesza miłośników górskich wycieczek oraz zimnych kąpieli (Klub Morsów). Pan Andrzej swój czas i energię poświęca również na działania w Społecznej Radzie Słuchaczy UTW w Kętach.
Tytuł Seniorki Roku 2017 otrzymała:
Pani JANINA EWA KAMIŃSKA - pasją Pani Janiny jest taniec, któremu poświęciła wiele lat swego życia, prowadząc zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Obecnie swoje zamiłowania artystyczne oraz kulturalne rozwija w wadowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, którego jest przewodniczącą. Za cel swojego życia zawsze stawia drugiego człowieka, czy to w kontekście działań artystycznych, czy społeczno-politycznych w Razie Osiedla i Miasta.
Tytuł Seniora Roku 2017 otrzymał:
Pan FRANCISZEK DUDEK - swoje życie poświęcił muzyce – przez lata występował na scenie oraz przygotowywał innych do występów, zorganizował również liczne wydarzenia artystyczne. Od 2012 roku prowadzi międzypokoleniową grupę wokalno-instrumentalną zrzeszającą ludzi w wieku od 16 do 81 lat. Jak twierdzą współpracownicy, Pan Franciszek „stworzył na olkuskim blokowisku nową wartość dla kultury (…) nauczył ludzi słuchać i rozumieć poezję, stworzył niepowtarzalny klimat i nastrój (…)”.
***
VIII Akcja „Miejsce przyjazne seniorom” organizowana jest przez Samorząd Województwa Małopolskiego wspólnie z Gminą Miejską Kraków (bezpośredni realizatorzy: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie / Gmina Miejska Kraków - Biuro Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych). To jedna z inicjatyw pomagających przełamywać stereotypy na temat starości oraz budująca społeczeństwo otwarte na zmiany. Realizowane przedsięwzięcie jest odpowiedzią na oczekiwania osób starszych, którzy potrzebują i poszukują miejsc, w których będą się czuć dobrze i komfortowo. Głównym celem akcji jest promowanie miejsc przyjaznych seniorom działających na terenie Krakowa: kawiarni, sklepów, instytucji: kulturalnych, edukacyjnych, rekreacyjnych, użyteczności publicznej i innych, odpowiadających na potrzeby osób starszych poprzez dostosowanie swojej architektury oraz oferowanie produktów, usług i zniżek specjalnie skierowanych do tej grupy.
W latach 2011-2017 do akcji zgłosiło się ponad 80 różnorodnych organizacji i instytucji, którym wręczono w sumie 142 certyfikaty „Miejsce Przyjazne Seniorom”. Część podmiotów jest laureatem kilku edycji akcji. Ponadto w latach 2011-2016 przyznano 47 wyróżnień za podejmowanie działań na rzecz osób starszych. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych są biblioteki, kluby fitness, hotele, kawiarnie a nawet Galeria Bronowice.
Certyfikat otrzymali:
1. Krakowskie Forum Kultury 31-027 Kraków, ul. Mikołajska 2
2. Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża 31-116 Kraków, ul. Studencka 19
3. Młodzieżowy Dom Kultury „DOM HARCERZA” 30-059 Kraków, ul. Reymonta 18
4. Kino Agrafka 31-142 Kraków, ul. Krowoderska 8
5. Park Wodny w Krakowie S.A. 31-146 Kraków, ul. Dobrego Pasterza 126
6. Mrs. Sporty Kraków-Ruczaj 30-349 Kraków, ul. Miłkowskiego 7/U3
7. Klub Mrs. Sporty – Kurdwanów 30-611 Kraków, ul. Porucznika Halszki 28/LU3
8. Klub Mrs. Sporty Kraków- Mistrzejowice 31-621 Kraków, os. Bohaterów Września 82
Wyróżnienia otrzymali:
1. Diagnostyka Sp. z o.o. Punkt Pobrań 31-261 Kraków, ul. Rusznikarska 17
2. Integracyjny Klub Kultury Olsza 31-436 Kraków, ul. Stanisława ze Skalbmierza 7
3. Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków Targi w Krakowie Sp. Z o.o. 31-586 Kraków, ul. Galicyjska 9
4. „Koleje Małopolskie” Sp z o.o. 30-556 Kraków, ul. Wodna 2
5. Poradnia Kardiologiczna 30-053 Kraków, ul. Galla 24
6. CM UNIMED sp. z o. o. 30-131 Kraków, ul. Młodej Polski 7
7. Biblioteka Kraków Filia nr 56 31-949 Kraków, os. Zgody 7
8. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie 31-864 Kraków, Al. Jana Pawła II 39
9. Krakowskie Biuro Festiwalowe 30-311 Kraków, ul. Wygrana 2
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy !!!