Od kilku tygodni pracownicy Spółdzielni Socjalnej Albert, Spółdzielni Socjalnej Sękowskie Smaki, Społecznej 21 Sp. z o.o., "Okno na świat" Spółdzielni Socjalnej oraz Spółdzielni Socjalnej "Serce Pogórza" szyją wielorazowe maseczki.
Zdezynfekowane i zapakowane już niedługo trafią m.in. do małopolskich domów pomocy społecznej.
W oczekiwaniu na drugą partię dziękujemy przedsiębiorstwom społecznym za ich wkład w walkę z koronawirusem.
_____________________________________________________________________________________
Zachęcamy do zapoznania się z Akcją "Pomoc szyta na miarę!".
Poniżej znajdziecie Państwo więcej informacji.
Pomoc szyta na miarę – firmy społeczne w służbie społeczeństwu.
Do czasu wybuchu epidemii koronawirusa firmy społeczne prowadziły standardową działalność gospodarczą, m.in. w branżach: gastronomicznej, opiekuńczej czy turystycznej. Zajmowały się przygotowywaniem posiłków dla dzieci w szkołach, prowadzeniem żłobków, tworzeniem rękodzieła. Świadczyły wsparcie dla osób potrzebujących: długotrwale bezrobotnych, z niepełnosprawnościami, uzależnionych lub bezdomnych. Zatrudnionym w nich pracownikom zapewniały comiesięczne wynagrodzenie oraz terapię poprzez pracę, która niejednokrotnie była sensem ich życia. W efekcie te osoby wychodziły na prostą i odzyskiwały poczucie własnej wartości.
Kryzys gospodarczy spowodowany rozprzestrzenianiem się koronawirusa odbił się negatywnie zwłaszcza na działalności przedsiębiorców społecznych. W związku z zamknięciem szkół i innych instytucji użyteczności publicznej większość tego typu firm musiała zawiesić świadczenie swoich usług. Firma, która nie zarabia – upadnie. Potrzebne są więc zlecenia, zwłaszcza w tak trudnym czasie.
Nie sposób pominąć aspektu społecznego wynikającego z obecnej trudnej sytuacji epidemicznej – zmiany w codziennym funkcjonowaniu osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach społecznych będą miały negatywny wpływ na ich kondycję psycho-fizyczną, jak i efekty dotychczasowej reintegracji zawodowej. Dla takich osób utrata pracy może przyczynić się do utraty zdrowia.
Samorząd Województwa Małopolskiego wychodząc naprzeciw potrzebom firm społecznych postanowił wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Krakowie wesprzeć je finansowo w ramach akcji – „Pomoc szyta na miarę” zlecając im wykonanie kilkunastu tysięcy maseczek ochronnych. Inicjatywa jest jednocześnie odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie na środki ochronne zwłaszcza w domach pomocy społecznej.
W ramach akcji kilkadziesiąt osób zatrudnionych w małopolskich firmach społecznych (długotrwale bezrobotne kobiety, wracające do pracy po urlopach macierzyńskich, a także osoby z niepełnosprawnościami) do końca kwietnia uszyje kilkanaście tysięcy bawełnianych maseczek wielorazowego użytku. Reprezentują oni Spółdzielnię Socjalną Albert z Chełmka, Społeczna21 Sp. z o.o. z Krakowa, „Okno na świat” Spółdzielnię Socjalną ze Słopnic, Spółdzielnię Socjalną Sękowskie Smaki z Sękowej oraz Spółdzielnię Socjalną „Serce Pogórza” z Dzierżanin. Uszyte maseczki trafią przede wszystkim do pracowników i podopiecznych domów pomocy społecznej.
„Pomoc szyta na miarę” to kolejny przykład współpracy administracji samorządowej i sektora ekonomii społecznej na rzecz mieszkańców naszego regionu. Cieszymy się, że nasz apel spotkał się z odzewem firm społecznych, które zawsze są gotowe do pomocy i wsparcia. I mamy nadzieję, że poprzez takie zlecenia my też pomożemy im przetrwać.
Należy też wspomnieć, że równolegle z akcją szycia maseczek ROPS w Krakowie podejmuje działania mające na celu identyfikację działających w Małopolsce wytwórców maseczek w celu ukierunkowania dostaw do odbiorców w systemie pomocy społecznej.