W ramach projektu opracowano standard usług mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi, który jest właśnie testowany. Osobom z różnymi dysfunkcjami będą świadczone usługi wspierające, służące zwiększeniu ich samodzielności, zaradności życiowej i integracji społecznej.
Projekt realizowany jest przez Województwo Małopolskie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie w partnerstwie z Gmina Miejską Kraków, Gminą Miasta Tarnowa, Gminą Wieprz oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „Klucz”.
17 grudnia na terenie gminy Wieprz - w Gierałtowicach otwarto pierwsze prowadzone w ramach projektu mieszkanie wspomagane.
Lokal o powierzchni 55 m2, składa się z dwóch jednoosobowych pokoi, kuchni i łazienki i będzie miejscem, gdzie osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi będą mogły, przy udziale grupy specjalistów, podejmować działania ukierunkowane na usamodzielnienie.
Każdy mieszkaniec zostanie objęty zindywidualizowanym wsparciem realizowanym przez interdyscyplinarny zespół, na podstawie opracowanego z udziałem tej osoby, indywidualnego plan wsparcia. Rodzaj i zakres usług będzie uzależniony od potrzeb i możliwości osoby z niepełnosprawnością sprzężoną. Dzięki tak świadczonym usługom będzie ona przygotowana do samodzielnego życia. Osoby, które ze względu na swój stan zdrowia nie będą miały możliwości w pełni się usamodzielnić, będą mogły poprawić swoje funkcjonowania w codziennym życiu. Usługi w ramach standardu będą również świadczone w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi co powoduje, że znacząco zwiększa się grupa mogąca skorzystać z tego rozwiązania, a co za tym idzie jak największa grupa osób z niepełnosprawnościami będzie miała szansę na niezależne życie.