Przedmiotem konkursu jest dofinansowanie projektów, mających na celu opracowanie modelowego rozwiązania/standardu z zakresu deinstytucjonalizacji dla grupy osób z różnego rodzaju sprzężonymi niepełnosprawnościami (w tym co najmniej do: osób z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną, osób głuchoniewidomych, osób niewidomych z niepełnosprawnością fizyczną, osób chorujących psychicznie z niepełnosprawnością fizyczną), przeprowadzenie pilotażowego wdrożenia standardu na terenie 5 gminnych jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa małopolskiego oraz opracowanie rekomendacji i przeprowadzenie działań edukacyjno-szkoleniowych dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych w zakresie stosowania opracowanego i wdrożonego standardu.
Zgodnie z wymogami konkursu projekt musi być realizowany w formule partnerskiej (od 3-6 partnerów). W skład partnerstwa obowiązkowo wchodzi jedna organizacja pozarządowa prowadząca działalność statutową na rzecz osób, których dotyczy opracowany standard.
Aby projekt mógł zostać opracowany i złożony wniosek o dofinansowanie konieczne jest ogłoszenie naboru na wyłonienie partnera odpowiedzialnego za współpracę przy realizacji projektu zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 11 lipca 2014 roku o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014 – 2020 oraz podpisanie umowy partnerskiej na rzecz realizacji projektu.
Organizacje pozarządowe – zgodnie z art. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. Dz. U. z 2016 r., poz. 239 ze zm.) organizacjami pozarządowymi są: niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, niedziałające w celu osiągnięcia zysku osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia, z zastrzeżeniem ust. 4 (partii politycznych, związków zawodowych i organizacji pracodawców, samorządów zawodowych oraz fundacji utworzonych przez partie polityczne) oraz wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy:
- spółdzielnie socjalne;
- spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2016 r., poz. 176), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.
Do złożonej oferty podmiot ubiegający się o współpracę w ramach Projektu musi dołączyć poświadczone za zgodność z oryginałem przez osoby uprawnione lub upoważnione do reprezentowania podmiotu następujące dokumenty w języku polskim:
1) statut (lub inny dokument potwierdzający zgodność celów statutowych/ celów działania podmiotu z celami projektu),
2) akt prawny o utworzeniu podmiotu lub aktualny odpis/wyciąg z właściwego rejestru (np. odpis aktualny z Krajowego Rejestru Sadowego, informacja odpowiadająca odpisowi aktualnemu z Krajowego Rejestru Sadowego),
3) dokumenty określające sytuację finansową podmiotu ubiegającego się o współpracę za ostatni zamknięty rok obrotowy, tj. sprawozdanie finansowe – bilans oraz rachunek zysków i strat (w przypadku podmiotów sporządzających powyższe dokumenty zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości) lub w przypadku instytucji niezobligowanych do sporządzenia sprawozdań finansowych - uproszczone sprawozdanie finansowe lub inne dokumenty, do których prowadzenia zobligowany jest przepisami prawa dany podmiot przedstawiające jego sytuację finansową,
4) pełnomocnictwo - w przypadku gdy umowę będą podpisywały osoby inne niż wskazane do podejmowania wiążących decyzji w imieniu podmiotu,
5) pisemne oświadczenia, zgodnie z załącznikiem nr 2 do niniejszego Regulaminu,
6) inne dokumenty potwierdzające realizację wymagań zawartych w ogłoszeniu i potwierdzające wypełnienie kryteriów oceny ofert.
Warunkiem przystąpienia do konkursu jest złożenie oferty w terminie do dnia: 8.02.2018 r., godz. 16.00 ( liczy się data wpływu oferty do siedziby ROPS w Krakowie).
Ofertę należy złożyć:
• osobiście w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie: ul. Piastowska 32, 30-070 Kraków, w kancelarii (pok. nr 7, I piętro)
lub
• przesłać pocztą na adres korespondencyjny:
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie,
ul. Piastowska 32,
30-070 Kraków.
Oferta powinna być umieszczona w zamkniętej kopercie z widocznym oznaczeniem Oferenta oraz dopiskiem na kopercie: Nabór ofert na partnera do realizacji projektu pn. „Sami-Dzielni! Nowe standardy mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi”, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym.
Dokumenty do pobrania:
>>> Uchwała nr 78/18
>>> Zał. nr 1 do uchwały - ogłoszenie
>>> Zał. nr 2 do uchwały - regulamin
>>> Zał. nr 1 do regulaminu - wzór oferty
>>> Zał. nr 2 do regulaminu - wzór oświadczeń
>>> Zał. nr 3 do regulaminu - karta oceny formalnej
>>> Zał. nr 4 do regulaminu - karta oceny merytorycznej
Uchwałą Nr 299/18 z dnia 27 lutego 2018 r. Zarząd Województwa Małopolskiego rozstrzygnął nabór na partnera spoza sektora finansów publicznych do realizacji projektu: pn. „Sami-Dzielni! Nowe standardy mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi”.
W naborze zostały złożone dwie oferty, które spełniły kryteria formalne określone w regulaminie konkursu. W wyniku przeprowadzonej przez Komisję Konkursową oceny merytorycznej Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Tarnowie otrzymało większą liczbę punktów i zostało wybrane jako Partner projektu pn. „Sami-Dzielni! Nowe standardy mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi”.