Konferencja była inicjatywą towarzyszącą obchodom Małopolskiego Dnia Rodzicielstwa Zastępczego.
Wydarzenie to w roku bieżącym było okazją do wspólnego spotkania kadr systemu wspierania rodziny, pieczy zastępczej i adopcji oraz przedstawicieli środowiska rodzinnej pieczy zastępczej
i rodzin adopcyjnych.
W trakcie konferencji podjęto dyskusję na temat sytuacji dziecka przebywającego w pieczy zastępczej oraz roli jaką rodzina zastępcza odgrywa w życiu dziecka. Całość rozważań wskazywała na znaczenie rodziny zastępczej, jej funkcji wspierającej w kontekście trudności rodziny biologicznej w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej, towarzyszeniu dziecku w okresie dorastania oraz rolę rodziny zastępczej w procesie przysposobienia.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonała Pani Wioletta Wilimska – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, która przywitała wszystkich zebranych. Pani Dyrektor podkreśliła, iż rodzina, niezależnie biologiczna, adopcyjna, czy zastępcza odgrywa istotną rolę w życiu dziecka, a współpraca kadr ma na celu dobro dziecka i zapewnienie mu środowiska rodzinnego odpowiedniego do jego potrzeb. Zebranych gości przywitał również przedstawiciel Wojewody Małopolskiego Pan Jacek Kowalczyk, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej MUW.
W pierwszym wystąpieniu dr hab. Izabela Krasiejko zaprezentowała rekomendacje dotyczące prowadzenia rodzinnej pieczy zastępczej nad dzieckiem w kontekście projektu kodeksu etycznego rodzicielstwa zastępczego oraz oceny realizacji i postulatów zmian ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Pani Urszula Turyna, z Ośrodka Psychoterapii „Mały Książe” omówiła szeroką problematykę związaną z trudnościami wynikającymi z dorastania dziecka. Jako najważniejsze w procesie wychowawczym wskazała wzmacnianie poczucia własnej wartości dziecka, szczególnie istotne w sytuacji przebywania w rodzinie zastępczej. Omówiła także możliwe sposoby unikania poczucia bezwartościowości, a także jak uzyskać poziom zadowalającego dialogu z nastolatkiem.
W ostatnim wystąpieniu Pani Jolanta Piesiewicz - Miłek z Małopolskiego Ośrodka Adopcyjnego w Nowym Sączu ukazała problematykę umieszczania dziecka w pieczy zastępczej jako etapu procesu przysposobienia. Wskazała na istotę współpracy rodziny zastępczej z rodziną przysposabiającą, szczególnie w sytuacji przygotowania dziecka do zmiany środowiska rodzinnego.
Druga część obchodów Małopolskiego Dnia Rodzicielstwa Zastępczego rozpoczęła się uroczystym ogłoszeniem wyników konkursu „Moja rodzina - historia pędzlem i piórem opowiedziana”.
Ta część zgromadziła w gmachu Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie rodziny zastępcze (spokrewnione, niezawodowe i zawodowe oraz rodzinne domy dziecka) oraz rodziny adopcyjne, które wzięły czynny udział w konkursie.
Wręczenia nagród dla nagrodzonych i wyróżnionych oraz dyplomów i upominków dla uczestników konkursu dokonały: Przewodnicząca Kapituły Konkursowej Pani Wioletta Wilimska – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie oraz Pani Urszula Turyna i Pani Edyta Sokoła – Członkowie Kapituły Konkursowej.
Laureaci konkursu opowiedzieli o swoich pracach zainspirowani przez kilkuletnią dziewczynkę - jedną z najmłodszych uczestniczek konkursu.
Wśród nagrodzonych w kategorii I – rodzinna praca literacka:
I nagroda:
Państwo Teresa Mrożek, Jan Borowy, Sebastian Staszko, Szymon Staszko, Sławomir Konieczko z Rabki Zdroju,
za pracę pt. „Czym zakończyło się poszukiwanie małego misia?” – za oryginalne, alegoryczne ujęcie tematyki pieczy zastępczej, za wyobraźnię i poruszającą historię ze szczęśliwym zakończeniem
Nagroda specjalna:
Praca indywidualna Pani Lidii Korcala z Krakowa pt. „Elf Lars i Mama Marcelina” – za wprowadzenie odbiorców w baśniowy świat, w którym pomimo dramatycznych wydarzeń możliwe jest osiągnięcie harmonii i szczęścia.
II i III miejsce w kategorii prace rodzinne Kapituła Konkursu postanowiła przyznać rodzinnym pracom plastycznym także nadesłanym do konkursu:
II nagroda:
Państwo Bożena i Krzysztof Tarach, Jakub Tarach, Jan Paos, z Krakowa, za pracę plastyczną pt. „Moja Rodzina” – za wspólne przygotowanie pracy przez całą rodzinę, niezwykły pomysł i bogactwo przekazu.
III nagroda:
Panie Arlena Adamaszek, Kornelia Jakóbik z powiatu chrzanowskiego, za pracę plastyczną pt. „Moja Rodzina” – za oryginalne ujęcie tematu, bogactwo zastosowanej techniki wykonania oraz radosne przesłanie
Wyróżnienia za rodzinne prace plastyczne otrzymali:
Panie Sandra Laskowska i Samanta Laskowska z Krakowa, za pracę pt. „Rodzina kontra zło” oraz Weronika Wejdman, Sonia Kudlik, Kamil Wejdman z Krakowa, za pracę pt. „Rodzinna Miłość”.
Nagrody w kategorii II – indywidualna praca plastyczna otrzymali:
I nagroda:
Aleksandra Kucia z Olkusza za pracę pt. „Ochrona rodziny” – za piękno wykonania, dojrzałość artystyczną i oryginalne, wielowątkowe ujęcie tematu
II nagroda:
Julia Dutkowska z Chrzanowa za pracę pt. „Moja rodzina i mój świat” – za umiejętność przekazania w małym formacie wielowątkowej historii życia rodziny.
III nagroda:
Adrianna Woźniak z Krakowa za pracę pt. „Moja rodzina - pokolenia” – za niecodzienny pomysł oraz trud włożony w wykonanie pracy.
Wyróżnienia otrzymali:
Natalia Łukaszczyk z Poronina, za pracę pt. „Pociąg w stronę szczęścia”
Emilia Sanecka z Miechowa za pracę pt. „Mój dom, moja rodzina”.
Przedstawiciele instytucji pracujących z rodziną oraz dorośli członkowie rodzin mieli także możliwość uczestnictwa w panelach dyskusyjnych, prowadzonych przez poszczególnych prelegentów.
W tym czasie najmłodsi uczestnicy wraz z przewodnikami zwiedzali ekspozycję Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – zapoznali się z niezwykle ciekawymi historiami o samolotach będących w zasobach Muzeum, a także mieli możliwość wejść w rolę załogi desantowej samolotu wojskowego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom i zapraszamy do udziału w następnej jubileuszowej edycji konkursu!