Bezpośrednią inspiracją do spotkania było badanie pod tym samym tytułem zrealizowane przez Obserwatorium oraz to do czego wykorzystaliśmy zgromadzony materiał - czyli przygotowania Małopolski do nowego okresu programowania unijnego w obszarze spójności społecznej.
Konferencję otworzył Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Pan Wojciech Kozak podkreślając, że w dobie niewątpliwego rozwoju Małopolski nie możemy zapominać o mieszkańcach, którzy nie radzą sobie w otaczającej nas rzeczywistości. Natomiast Pani Wioletta Wilimska, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, witając uczestników konferencji zaznaczyła: Wykluczenie społeczne lub też zagrożenie nim – niezależnie od rzeczywistej skali zjawiska mierzonej wskaźnikami ubóstwa, bezrobocia czy niepełnosprawności – zawsze dotyczy zbyt wielu osób i zbyt wielu rodzin.
W gronie przedstawicieli małopolskich instytucji pomocy i integracji społecznej rozmawialiśmy o potrzebach, problemach osób:
- opuszczających zakłady karne,
- chorujących psychicznie,
- bezdomnych,
- młodzieży opuszczającej placówki opiekuńczo-wychowawcze.
Przede wszystkim staraliśmy się wskazać na te inicjatywy, które mają priorytetowy charakter i które warto podjąć oraz zrealizować by zmienić rzeczywistość i osiągnąć pożądany efekt, czyli o wymienionych w tytule konferencji - strategiach działania.
Propozycje tych „strategii”, chociaż spisane na potrzeby regionalne, wydają się być spójne z ideą, która legła u podstaw propozycji zmian do ustawy o pomocy społecznej oraz celami programów krajowych – z którymi zapoznała uczestników konferencji Pani Dyrektor Wyrwicka, a także adekwatne w stosunku do polityki wobec marginalizacji społecznej w ogóle. O polityce społecznej na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w referacie wprowadzającym mówił Pan Profesor Grewiński.
Dziękujemy za udział i zachęcamy do pobrania materiałów konferencyjnych dostępnych na stronie internetowej Małopolskiego Obserwatorium Polityki Społecznej.