Paweł Orłowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, omówił kwestię umiejscowienia środków na przeciwdziałanie wykluczeniu i rozwój kapitału społecznego seniorów w nowych ramach finasowania projektów z udziałem środków UE. Zauważył, że w nowej perspektywie budżetowej zaakcentowany został cel związany z wyłączeniem społecznym i integracją społeczną, który daje możliwość szerszego spojrzenia na politykę społeczną.
Marzena Breza, Dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, zauważyła, że Polska wśród krajów europejskich charakteryzuje się jednym z najniższych poziomów wskaźnika Active Ageing Index, który obrazuje możliwości aktywnego starzenia się w zdrowiu. Wskazuje to na potrzebę podjęcia działań na rzecz aktywnego starzenia się. Założenia długofalowej polityki senioralnej mają być przyjęte jeszcze w bieżącym roku. Zaapelowała o zidentyfikowanie problemów i opracowanie planów działań na poziomie regionalnym.
Konferencja została uzupełniona praktycznymi przykładami dotyczącymi tworzenia i realizacji regionalnych programów z zakresu polityki senioralnej z wykorzystaniem środków UE.
Wioletta Wilimska, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, zaprezentowała doświadczenia Małopolski. Podkreśliła, że uwzględnienie koncepcji „srebrnej” gospodarki w strategiach i programach rozwoju nie musi wynikać z wyprzedzających zmian demograficznych, a wręcz przeciwnie, największy potencjał jej uruchomienia istnieje w regionach „młodszych”.
Pełny tekst sprawozdania: http://www.senat.gov.pl/sklad/senatorowie/zespoly/parlamentarny,6,parlamentarny-zespol-ds-osob-starszych.html