Uroczystego otwarcia konferencji dokonali: Pan Wojciech Kozak – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Pani Wioletta Wilimska – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej oraz mł. Insp. Paweł Dzierżak I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji.
W trakcie tegorocznego spotkania poświęconego problematyce osób starszych uwikłanych w przemoc, szukaliśmy odpowiedzi na pytania zadane przez Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.
1. Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia przemocy wobec osób starszych, zarówno w rodzinie jak i instytucjach pomocowych?
2. Jakiego rodzaju przemocy doświadczają seniorzy?
3. Jaka jest świadomość rodzin, że przemoc to nie tylko fizyczna agresja ale także – zwłaszcza w kontekście seniorów – zaniedbanie, niepodawanie leków, ograniczanie swobody poruszania, racjonowanie żywności, przejmowanie emerytury czy skazywanie na samotność?
4. Jakie są konsekwencje stosowania przemocy wobec osób starszych?
5. Jakie czynniki, w tym związane ze stanem zdrowia, mogą sprowokować agresję seniorów czyniąc z nich sprawców przemocy?
6. Jak podejmować skuteczną interwencję w sytuacji występowania przemocy, w którą uwikłani są seniorzy?
7. Jak skutecznie rozwinąć profilaktykę by minimalizować skalę przemocy z udziałem seniorów?
Na powyższe pytania odpowiadali prelegenci podczas wystąpień dotyczących: skali zjawiska przemocy w rodzinie w województwie małopolskim (Jerzy Szczepaniec – przedstawiciel Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego), wieloaspektowości zjawiska przemocy w rodzinie wobec osób starszych (prof. dr hab. Beata Tobiasz – Adamczyk – Collegium Medicum UJ), agresji u osób starszych jako elementu zaburzeń zachowania w przebiegu różnych schorzeń w geriatrii (dr n. med. Alicja Klich – Rączka – Collegium Medicum UJ), interwencji i pomocy w sytuacji podejrzenia przemocy wobec osób starszych (Katarzyna Michalska – członek Rady ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy PARPA), działań Małopolskiej Policji skierowanych do osób starszych (nadkom. Wojciech Chechelski – ekspert Wydziału Prewencji KWP w Krakowie).
W trakcie konferencji laureaci VI Małopolskiego Konkursu „Przeciw przemocy” na najlepsze działania prowadzone na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie przez jednostki administracji samorządowej na szczeblu gminnym i powiatowym oraz organizacje pozarządowe, zaprezentowali dobre praktyki.
Wśród tegorocznych nagrodzonych znaleźli się:
I. Kategoria – najlepsze działania samorządu gminnego:
Nagroda – Gmina i Miasto Kraków /Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie
(za działania podejmowane w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie polegające w szczególności na szybkim reagowaniu, mającym na celu przerwanie przemocy w rodzinie, niesieniu skutecznej pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie oraz mające na celu propagowanie właściwych postaw i reagowania w sytuacji przemocy w rodzinie).
Wyróżnienia:
Gmina Zielonki / Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonkach
Gmina i Miasto Tarnów / Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie
II. Kategoria – najlepsze działania samorządu powiatowego:
Nagroda - Powiat limanowski / Powiatowe Centrum Pomocy w Rodzinie w Limanowej
W konferencji udział wzięło 150 przedstawicieli jednostek pomocy społecznej, policji i wymiaru sprawiedliwości podejmujących działania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Patronat honorowy: